Ogólnopolskie badanie wiedzy o Morzu Bałtyckim

Ogólnopolskie badanie wiedzy o energii i cieple zostało zakończone. Wzięło w nim udział 6853 dzieci z 328 klas, w 291 szkołach podstawowych. W nagrodę za udział w badaniu uczniowie otrzymali edukacyjne albumy, zatytułowane Skarby Bałtyku. Albumy trafiły do uczniów na przełomie listopada i grudnia 2021. Wnioski z badania dostępne będą w listopadzie.

Nauczyciele chętni, by realizować lekcje o Morzu Bałtyckim mogą nadal realizować zajęcia i wykorzystać testy sprawdzające wiedzę. Pliki z tekstami można pobrać na stronie badania, by sprawdzić poziom wiedzy uczniów przed i po zajęciach. 

Weź udział w badaniu

Przeprowadź lekcję

Zapraszamy do zapoznania się z trzema lekcjami, które wesprą nauczycieli w prowadzeniu zajęć o Bałtyku, rybach i właściwościach żywieniowych ryb bałtyckich. Materiał można przekazać uczniom do samodzielnej realizacji materiału w ramach edukacji domowej.

  • 45 minut45 minut
Lekcja 1

Cechy Morza Bałtyckiego

Z lekcji dowiadujemy się dlaczego Morze Bałtyckie jest najmłodsze, najsłodsze i najpłytsze na świecie oraz najzimniejsze w Europie. 

Przeprowadź lekcję
  • 45 minut45 minut
Lekcja 2

Ryby bałtyckie i ich zwyczaje

Poznajemy ryby słodkowodne żyjące w Bałtyku, dwuśrodowiskowe oraz morskie. Dowiadujemy się, dlaczego warto chronić ryby bałtyckie. A także uczymy, jak to robić.

Przeprowadź lekcję
  • 45 minut45 minut
Lekcja 3

Właściwości (nie tylko) odżywcze ryb bałtyckich.

Na lekcji opowiemy, dlaczego w niektórych krajach zaleca się jeść ryby, zamiast sięgać po suplementy diety. Wyjaśnimy jak rozpoznać świeżą rybę, w jaki sposób można ją przyrządzić. Dowiemy się też, ile dobrych składników możemy dostarczyć organizmowi sięgając po rybę dwa razy w tygodniu.

Przeprowadź lekcję
Ciasteczka
Ciasteczka

W celu poprawy działania strony korzystamy z ciasteczek. Zakładamy, że Ci to nie przeszkadza. Jeśli przeszkadza, opuść naszą stronę.

Więcej