Czas 45 minut45 minut

Obalamy mity

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie ryby co najmniej dwa razy w tygodniu, czyli  przestawienie się na dietę typową dla Skandynawów lub mieszkańców okolic Morza Śródziemnego. Obie diety prowadzą bowiem do znacznego zmniejszenia ryzyka chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Przyjrzymy się temu, z czego składa się dieta skandynawska oraz dieta śródziemnomorska.

Czas 45 minut45 minut

Dieta śródziemnomorska

Kraje basenu Morza Śródziemnego ze względu na klimat mają prawie nieograniczony dostęp do owoców i warzyw. Dlatego w typowej kuchni śródziemnomorskiej znajdziemy ich bardzo dużo. Ze względu na dostęp do morza, mieszkańcy tych terenów spożywają także znaczne ilości ryb. Sporo spożywają też drobiu, a zdecydowanie mniej czerwonego mięsa, nabiału i słodyczy. Ulubionym tłuszczem jest zdrowa oliwa z oliwek, dodawana do sałatek, smażenia i pieczenia. Często podaje się także owoce morza, głównie z  ryżem, makaronem lub w sałatkach. To dieta w sam raz dla mieszkańców ciepłych krajów, w których jedzenie ma nie tylko zapewniać sytość, ale też lekkość i odświeżenie. W końcu z trudem możemy sobie wyobrazić jedzenie tłustych potraw w czasie upałów. 

Dieta śródziemnomorska
Czas 45 minut45 minut

Dieta śródziemnomorska

 

Dieta - należy to słowo rozumieć jako ogół nawyków żywieniowych i w żadnym razie nie kojarzyć z restrykcyjnym podejściem do kalorii i odchudzania.

Dieta śródziemnomorska
Czas 45 minut45 minut

Dieta skandynawska

Całkiem inaczej sprawy żywieniowe mają się w klimacie chłodnym. Do takich warunków przystosowana jest dieta zwana skandynawską lub nordycką. Zawiera dużo produktów pełnoziarnistych, sporo warzyw (szczególnie korzeniowych) i owoców. Znajdziemy tu dużo orzechów i jagód. Jednak szczególnie istotnym składnikiem diety, przy panującej w Skandynawii temperaturze, jest bogactwo tłustych ryb, takich jak łosoś czy śledź. Tłuszcz jest źródłem energii. Ten zawarty w rybach jest o wiele zdrowszy niż tłuszcz innych zwierząt, ponieważ zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwane NNKT. Są one niezbędne dla rozwoju organizmu, tym bardziej że nie potrafi on ich samodzielnie wyprodukować w wystarczającej ilości. Ponadto tłuszcz jest niezbędny do wchłaniania i magazynowania niektórych witamin, minerałów oraz składników odżywczych.

Dieta skandynawska
Czas 45 minut45 minut

Dieta skandynawska

Tłuszcze zawarte w rybach zawierają szczególnie dużo kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Wpływają one bardzo dobrze na serce, obniżając poziom cholesterolu i zmniejszając ryzyko zawału. Przeciwdziałają nowotworom, poprawiają krzepliwość krwi, wspierają układ nerwowy, zdolność uczenia się i koncentrację. Wiele badań wskazuje, że przeciętna dieta Europejczyka jest deficytowa w kwasy tłuszczowe omega-3. Prostym sposobem poprawy tego niekorzystnego stanu jest znacznie częstsze spożycie ryb, zwłaszcza morskich. Wzbogacenie diety w ryby i owoce morza nie jest zadaniem trudnym. Należy po prostu co najmniej dwa razy w tygodniu zastąpić jeden albo więcej rodzajów białka zwierzęcego białkiem ryb.

Dieta skandynawska

Ryba dobrze na nas wpływa

Czas 45 minut45 minut

Ryba dla długiego i zdrowego życia

Ryba dla długiego i zdrowego życia

Obie diety - środziemnomorska i nordycka - sprzyjają długowieczności. Pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, dostarczając przy tym niezbędnych minerałów i witamin. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę politykom, by promować te diety wśród mieszkańców nie tylko rozwijających się państw. Zachęca, by podejmować działania edukacyjne zwiększające świadomość, jak można żyć zdrowiej dzięki włączaniu ryb do diety.

W Polsce na szczęście spożycie ryb stale rośnie, ale nadal można spotkać się z szeregiem mitów na temat ryb w kuchni. Postaramy się je dzisiaj obalić.

Obalamy mity

Czas 45 minut45 minut

Ryba jest dobra, ale nadaje się tylko na obiad - nieprawda

Ryba jest dobra, ale nadaje się tylko na obiad - nieprawda

W Niemczech rarytasem jest bułka ze śledziem. Coraz częściej znajdziemy ją także w polskich miejscowościach nadbałtyckich, jako lokalny smakołyk. Nie musimy jeść ryb tylko na obiad, ponieważ równie dobre są w formie past na kanapki. Popularny jest paprykarz, który dobrze przyrządzony, z dobrej ryby, smakuje wręcz wybornie. Powstał z inspiracji afrykańskim street foodem, który poznali i posmakowali polscy technolodzy, pływający na statkach, wokół Afryki.

Rybę znajdziemy też w zaskakującej  formie, np. pod postacią rybnych chipsów, czy nieco bardziej oczywistej -  w formie kotletów, czasem używanych do burgerów. Powszechna staje się też mała porcja tzw. śledzika, dzięki której możemy uzupełniać dietę w ryby częściej, ale mniejszymi porcjami. Warto z tej formy korzystać.

Czas 45 minut45 minut

Rybę je się tylko w piątki, albo od święta - nieprawda

To prawda, że w Polsce ok. 40 proc. rocznej konsumpcji ryb przypada na okres świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiego Postu. Wynika to z zaszłości wiary katolickiej oraz ustaleń związanych z postem, podczas którego nie jadło się mięsa w piątki, za to sięgano wówczas po rybę. Do dzisiaj w większości stołówek jedynie w piątki serwowane są dania rybne, jednak warto pamiętać, że nie musi tak być. Możemy rybę jeść częściej, w różne dni tygodnia i nie tylko od święta.

Rybę je się tylko w piątki, albo od święta  - nieprawda
Czas 45 minut45 minut

Ryba jest droga - nieprawda

Biorąc pod uwagę to, jak wiele dobrego ma w sobie ryba, możemy śmiało powiedzieć, że lepiej zjeść dobry obiad z rybą bałtycką, niż wybierać inne mięso i uzupełniać dietę suplementami dostępnymi w aptekach. Kiedy to możliwe zawsze najpierw sięgajmy po naturalne rozwiązania. Był to jeden z powodów, dla których w Austrii zaczęto w aptekach sprzedawać wędzoną rybę. Tym samym uświadomiono mieszkańcom tego kraju, że zamiast leków, warto jeść rybę. A co konkretnie dobrego ma w sobie ryba?

Ryba jest droga - nieprawda

Co dobrego jest w rybach

Czas 45 minut45 minut

Białko

Jest bardzo ważnym składnikiem mięśni, dlatego osoby ćwiczące na siłowni chętnie dodają je do swojej diety. Rybie białko jest równie wartościowe, co białko innych zwierząt. Co więcej, jest ono lepiej przyswajane. Dzieje się tak dlatego, że ryby mają niewielką zawartość tkanki łącznej, co ułatwia ich trawienie.

W rybach nie znajdziemy węglowodanów. Dlatego po zjedzeniu potrawy rybnej jesteśmy od razu pełni sił. A gdy zjemy obiad oparty na węglowodanach, np. z makaronem albo innym daniem mącznym, po zjedzeniu odczuwamy senność.

Białko
Czas 45 minut45 minut

Tłuszcze

Zawartość tłuszczu w mięsie ryb może być bardzo mała - od 0,2 proc. lub duża - sięgająca ponad 50 proc. Należy jednak pamiętać, że w rybach znajdziemy tłuszcze, które są lekkostrawne i mają wyjątkowo dobre walory odżywcze. Szczególnie dobre tłuszcze znajdziemy w gatunkach typowo morskich, czyli właśnie w mięsie ryb bałtyckich. 

Tłuszcze
Czas 45 minut45 minut

Składniki mineralne

Organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować wszystkich składników do prawidłowego funkcjonowania. Za to wiele z nich znajdziemy w rybach. Wśród najważniejszych możemy wymienić: żelazo, jod, cynk, potas, fosfor, selen, magnez, wapń, jod, selen.

Składniki mineralne
Czas 45 minut45 minut

Witaminy

Witaminy

Ryby posiadają wiele witamin, które wspierają różne funkcje organizmu człowieka.
Są nimi witaminy A, B, D, E.

A - wpływa korzystnie na wzrok
B - witaminy z grupy B wpływają korzystnie na układ nerwowy oraz mózg, dotleniają organizm 
D - wpływa korzystnie na kości
E - wpływa korzystnie na skórę i włosy

Obalamy mity

Czas 45 minut45 minut

Ryba jest trudna do przygotowania - nieprawda

Rybę wystarczy upiec w piekarniku, po uprzednim skropieniu oliwą i natarciu ziołami lub czosnkiem. Zajmuje to maksymalnie 20 min. To najszybszy obiad na świecie, do tego wyjątkowo pożywny.

Ryba jest trudna do przygotowania - nieprawda
Czas 45 minut45 minut

Ryba odstrasza zapachem - nieprawda

Ryba pachnie morzem i świeżością. Jeśli pachnie źle, jest zepsuta. Dlatego produkty rybne są dużo łatwiejsze (łatwiejsze od czego? jeśli nie od czegoś to np. “Dlatego dość łatwo ocenić, czy produkty rybne są świeże”) do ocenienia pod kątem świeżości niż mięsne. Nosa nie da się oszukać, a świeżości ryby nie przedłużą żadne konserwanty.

Czas 45 minut45 minut

Ryba nie jest zdrowa dla kobiet w ciąży - nieprawda

Kobietom w ciąży rekomenduje się, by jadły ryby. Są one niezwykle cennym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3: EPA i DHA, których nie znajdziemy w innym pożywieniu niż ryby i owoce morza. Z tego samego powodu zaleca się jedzenie ryb osobom starszym.

Raport Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), w którym oceniono korzyści i potencjalne problemy związane z jedzeniem ryb podczas ciąży i karmienia piersią. Oszacowano, że ciężarne kobiety spożywające dwa posiłki z ryb i owoców morza (8-12 uncji, czyli ok. 230-340 g) tygodniowo mogą zapewnić dziecku dodatkowe 3,3 punktu IQ przed osiągnięciem przez nie dziewiątego roku życia.

Ryba nie jest zdrowa dla kobiet w ciąży - nieprawda

Zmiana nawyków żywieniowych

Czas 45 minut45 minut

Ryba zamiast mięsa

Ryby są  doskonałą alternatywą dla osób chcących zrezygnować z jedzenia mięsa innych zwierząt. Są dużo bardziej lekkostrawne, a jednakowo pełne wartości odżywczych.

Ryba zamiast mięsa
Czas 45 minut45 minut

Czytajmy informacje na opakowaniach

Czytajmy informacje na opakowaniach

Wytyczne Unii Europejskiej wskazują, by producenci zamieszczali rzetelną informację o produktach rybnych na opakowaniach. Przykładowe, pełne oznaczenie widać na ilustracji. Oprócz tego warto szukać certyfikatów, takich jak:

  • MSC - oznacza, że ryba zawarta w produkcie pochodzi ze zrównoważonych połowów posiadających certyfikat MSC.
  • ASC -  poinformuje nas o tym, ryba zawarta w produkcie pochodzi z odpowiedzialnej hodowli posiadającej certyfikat ASC.

Naturalnie Bałtyckie - znak produktów spełniających najwyższe standardy. Oznacza najwyższej jakości bałtycką rybę, pełną zdrowych wartości. Twórcy tego znaku szerzą także wiedzę o bałtyckich rybach. Dzięki nim powstał ten e-learning. 

Czas 45 minut45 minut

Przepis na pyszną rybkę

Stek z łososia na pieczonym kalafiorze

Składniki

  • 1 mały kalafior
  • 50/60 dag filetów z łososia
  • 4 ząbki czosnku
  • sól, 
pieprz cytrynowy lub czarny
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • mąka do obtoczenia

Przygotowanie
Kalafiora podzielić na 4 plastry, ułożyć na formie do pieczenia, polać oliwą, posypać solą, pieprzem i posiekanym czosnkiem. Rozgrzać piekarnik do 175 stopni. Zapiekać kalafiora przez 20 minut, obracając często, aby równo się opiekał. Filety z łososia posolić, posypać pieprzem cytrynowym, skropić kilkoma kroplami cytryny. Usmażyć na grillowej patelni. Podawać z grillowanym kalafiorem.

Przepis na pyszną rybkę

KONIEC

Czas 45 minut45 minut

Obalamy mity

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie ryby co najmniej dwa razy w tygodniu, czyli  przestawienie się na dietę typową dla Skandynawów lub mieszkańców okolic Morza Śródziemnego. Obie diety prowadzą bowiem do znacznego zmniejszenia ryzyka chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Przyjrzymy się temu, z czego składa się dieta skandynawska oraz dieta śródziemnomorska.

Czas 45 minut45 minut

Dieta śródziemnomorska

Kraje basenu Morza Śródziemnego ze względu na klimat mają prawie nieograniczony dostęp do owoców i warzyw. Dlatego w typowej kuchni śródziemnomorskiej znajdziemy ich bardzo dużo. Ze względu na dostęp do morza, mieszkańcy tych terenów spożywają także znaczne ilości ryb. Sporo spożywają też drobiu, a zdecydowanie mniej czerwonego mięsa, nabiału i słodyczy. Ulubionym tłuszczem jest zdrowa oliwa z oliwek, dodawana do sałatek, smażenia i pieczenia. Często podaje się także owoce morza, głównie z  ryżem, makaronem lub w sałatkach. To dieta w sam raz dla mieszkańców ciepłych krajów, w których jedzenie ma nie tylko zapewniać sytość, ale też lekkość i odświeżenie. W końcu z trudem możemy sobie wyobrazić jedzenie tłustych potraw w czasie upałów. 

Dieta śródziemnomorska
Czas 45 minut45 minut

Dieta śródziemnomorska

 

Dieta - należy to słowo rozumieć jako ogół nawyków żywieniowych i w żadnym razie nie kojarzyć z restrykcyjnym podejściem do kalorii i odchudzania.

Dieta śródziemnomorska
Czas 45 minut45 minut

Dieta skandynawska

Całkiem inaczej sprawy żywieniowe mają się w klimacie chłodnym. Do takich warunków przystosowana jest dieta zwana skandynawską lub nordycką. Zawiera dużo produktów pełnoziarnistych, sporo warzyw (szczególnie korzeniowych) i owoców. Znajdziemy tu dużo orzechów i jagód. Jednak szczególnie istotnym składnikiem diety, przy panującej w Skandynawii temperaturze, jest bogactwo tłustych ryb, takich jak łosoś czy śledź. Tłuszcz jest źródłem energii. Ten zawarty w rybach jest o wiele zdrowszy niż tłuszcz innych zwierząt, ponieważ zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwane NNKT. Są one niezbędne dla rozwoju organizmu, tym bardziej że nie potrafi on ich samodzielnie wyprodukować w wystarczającej ilości. Ponadto tłuszcz jest niezbędny do wchłaniania i magazynowania niektórych witamin, minerałów oraz składników odżywczych.

Dieta skandynawska
Czas 45 minut45 minut

Dieta skandynawska

Tłuszcze zawarte w rybach zawierają szczególnie dużo kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Wpływają one bardzo dobrze na serce, obniżając poziom cholesterolu i zmniejszając ryzyko zawału. Przeciwdziałają nowotworom, poprawiają krzepliwość krwi, wspierają układ nerwowy, zdolność uczenia się i koncentrację. Wiele badań wskazuje, że przeciętna dieta Europejczyka jest deficytowa w kwasy tłuszczowe omega-3. Prostym sposobem poprawy tego niekorzystnego stanu jest znacznie częstsze spożycie ryb, zwłaszcza morskich. Wzbogacenie diety w ryby i owoce morza nie jest zadaniem trudnym. Należy po prostu co najmniej dwa razy w tygodniu zastąpić jeden albo więcej rodzajów białka zwierzęcego białkiem ryb.

Dieta skandynawska

Ryba dobrze na nas wpływa

Czas 45 minut45 minut

Ryba dla długiego i zdrowego życia

Ryba dla długiego i zdrowego życia

Obie diety - środziemnomorska i nordycka - sprzyjają długowieczności. Pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, dostarczając przy tym niezbędnych minerałów i witamin. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę politykom, by promować te diety wśród mieszkańców nie tylko rozwijających się państw. Zachęca, by podejmować działania edukacyjne zwiększające świadomość, jak można żyć zdrowiej dzięki włączaniu ryb do diety.

W Polsce na szczęście spożycie ryb stale rośnie, ale nadal można spotkać się z szeregiem mitów na temat ryb w kuchni. Postaramy się je dzisiaj obalić.

Obalamy mity

Czas 45 minut45 minut

Ryba jest dobra, ale nadaje się tylko na obiad - nieprawda

Ryba jest dobra, ale nadaje się tylko na obiad - nieprawda

W Niemczech rarytasem jest bułka ze śledziem. Coraz częściej znajdziemy ją także w polskich miejscowościach nadbałtyckich, jako lokalny smakołyk. Nie musimy jeść ryb tylko na obiad, ponieważ równie dobre są w formie past na kanapki. Popularny jest paprykarz, który dobrze przyrządzony, z dobrej ryby, smakuje wręcz wybornie. Powstał z inspiracji afrykańskim street foodem, który poznali i posmakowali polscy technolodzy, pływający na statkach, wokół Afryki.

Rybę znajdziemy też w zaskakującej  formie, np. pod postacią rybnych chipsów, czy nieco bardziej oczywistej -  w formie kotletów, czasem używanych do burgerów. Powszechna staje się też mała porcja tzw. śledzika, dzięki której możemy uzupełniać dietę w ryby częściej, ale mniejszymi porcjami. Warto z tej formy korzystać.

Czas 45 minut45 minut

Rybę je się tylko w piątki, albo od święta - nieprawda

To prawda, że w Polsce ok. 40 proc. rocznej konsumpcji ryb przypada na okres świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiego Postu. Wynika to z zaszłości wiary katolickiej oraz ustaleń związanych z postem, podczas którego nie jadło się mięsa w piątki, za to sięgano wówczas po rybę. Do dzisiaj w większości stołówek jedynie w piątki serwowane są dania rybne, jednak warto pamiętać, że nie musi tak być. Możemy rybę jeść częściej, w różne dni tygodnia i nie tylko od święta.

Rybę je się tylko w piątki, albo od święta  - nieprawda
Czas 45 minut45 minut

Ryba jest droga - nieprawda

Biorąc pod uwagę to, jak wiele dobrego ma w sobie ryba, możemy śmiało powiedzieć, że lepiej zjeść dobry obiad z rybą bałtycką, niż wybierać inne mięso i uzupełniać dietę suplementami dostępnymi w aptekach. Kiedy to możliwe zawsze najpierw sięgajmy po naturalne rozwiązania. Był to jeden z powodów, dla których w Austrii zaczęto w aptekach sprzedawać wędzoną rybę. Tym samym uświadomiono mieszkańcom tego kraju, że zamiast leków, warto jeść rybę. A co konkretnie dobrego ma w sobie ryba?

Ryba jest droga - nieprawda

Co dobrego jest w rybach

Czas 45 minut45 minut

Białko

Jest bardzo ważnym składnikiem mięśni, dlatego osoby ćwiczące na siłowni chętnie dodają je do swojej diety. Rybie białko jest równie wartościowe, co białko innych zwierząt. Co więcej, jest ono lepiej przyswajane. Dzieje się tak dlatego, że ryby mają niewielką zawartość tkanki łącznej, co ułatwia ich trawienie.

W rybach nie znajdziemy węglowodanów. Dlatego po zjedzeniu potrawy rybnej jesteśmy od razu pełni sił. A gdy zjemy obiad oparty na węglowodanach, np. z makaronem albo innym daniem mącznym, po zjedzeniu odczuwamy senność.

Białko
Czas 45 minut45 minut

Tłuszcze

Zawartość tłuszczu w mięsie ryb może być bardzo mała - od 0,2 proc. lub duża - sięgająca ponad 50 proc. Należy jednak pamiętać, że w rybach znajdziemy tłuszcze, które są lekkostrawne i mają wyjątkowo dobre walory odżywcze. Szczególnie dobre tłuszcze znajdziemy w gatunkach typowo morskich, czyli właśnie w mięsie ryb bałtyckich. 

Tłuszcze
Czas 45 minut45 minut

Składniki mineralne

Organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować wszystkich składników do prawidłowego funkcjonowania. Za to wiele z nich znajdziemy w rybach. Wśród najważniejszych możemy wymienić: żelazo, jod, cynk, potas, fosfor, selen, magnez, wapń, jod, selen.

Składniki mineralne
Czas 45 minut45 minut

Witaminy

Witaminy

Ryby posiadają wiele witamin, które wspierają różne funkcje organizmu człowieka.
Są nimi witaminy A, B, D, E.

A - wpływa korzystnie na wzrok
B - witaminy z grupy B wpływają korzystnie na układ nerwowy oraz mózg, dotleniają organizm 
D - wpływa korzystnie na kości
E - wpływa korzystnie na skórę i włosy

Obalamy mity

Czas 45 minut45 minut

Ryba jest trudna do przygotowania - nieprawda

Rybę wystarczy upiec w piekarniku, po uprzednim skropieniu oliwą i natarciu ziołami lub czosnkiem. Zajmuje to maksymalnie 20 min. To najszybszy obiad na świecie, do tego wyjątkowo pożywny.

Ryba jest trudna do przygotowania - nieprawda
Czas 45 minut45 minut

Ryba odstrasza zapachem - nieprawda

Ryba pachnie morzem i świeżością. Jeśli pachnie źle, jest zepsuta. Dlatego produkty rybne są dużo łatwiejsze (łatwiejsze od czego? jeśli nie od czegoś to np. “Dlatego dość łatwo ocenić, czy produkty rybne są świeże”) do ocenienia pod kątem świeżości niż mięsne. Nosa nie da się oszukać, a świeżości ryby nie przedłużą żadne konserwanty.

Czas 45 minut45 minut

Ryba nie jest zdrowa dla kobiet w ciąży - nieprawda

Kobietom w ciąży rekomenduje się, by jadły ryby. Są one niezwykle cennym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3: EPA i DHA, których nie znajdziemy w innym pożywieniu niż ryby i owoce morza. Z tego samego powodu zaleca się jedzenie ryb osobom starszym.

Raport Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), w którym oceniono korzyści i potencjalne problemy związane z jedzeniem ryb podczas ciąży i karmienia piersią. Oszacowano, że ciężarne kobiety spożywające dwa posiłki z ryb i owoców morza (8-12 uncji, czyli ok. 230-340 g) tygodniowo mogą zapewnić dziecku dodatkowe 3,3 punktu IQ przed osiągnięciem przez nie dziewiątego roku życia.

Ryba nie jest zdrowa dla kobiet w ciąży - nieprawda

Zmiana nawyków żywieniowych

Czas 45 minut45 minut

Ryba zamiast mięsa

Ryby są  doskonałą alternatywą dla osób chcących zrezygnować z jedzenia mięsa innych zwierząt. Są dużo bardziej lekkostrawne, a jednakowo pełne wartości odżywczych.

Ryba zamiast mięsa
Czas 45 minut45 minut

Czytajmy informacje na opakowaniach

Czytajmy informacje na opakowaniach

Wytyczne Unii Europejskiej wskazują, by producenci zamieszczali rzetelną informację o produktach rybnych na opakowaniach. Przykładowe, pełne oznaczenie widać na ilustracji. Oprócz tego warto szukać certyfikatów, takich jak:

  • MSC - oznacza, że ryba zawarta w produkcie pochodzi ze zrównoważonych połowów posiadających certyfikat MSC.
  • ASC -  poinformuje nas o tym, ryba zawarta w produkcie pochodzi z odpowiedzialnej hodowli posiadającej certyfikat ASC.

Naturalnie Bałtyckie - znak produktów spełniających najwyższe standardy. Oznacza najwyższej jakości bałtycką rybę, pełną zdrowych wartości. Twórcy tego znaku szerzą także wiedzę o bałtyckich rybach. Dzięki nim powstał ten e-learning. 

Czas 45 minut45 minut

Przepis na pyszną rybkę

Stek z łososia na pieczonym kalafiorze

Składniki

  • 1 mały kalafior
  • 50/60 dag filetów z łososia
  • 4 ząbki czosnku
  • sól, 
pieprz cytrynowy lub czarny
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • mąka do obtoczenia

Przygotowanie
Kalafiora podzielić na 4 plastry, ułożyć na formie do pieczenia, polać oliwą, posypać solą, pieprzem i posiekanym czosnkiem. Rozgrzać piekarnik do 175 stopni. Zapiekać kalafiora przez 20 minut, obracając często, aby równo się opiekał. Filety z łososia posolić, posypać pieprzem cytrynowym, skropić kilkoma kroplami cytryny. Usmażyć na grillowej patelni. Podawać z grillowanym kalafiorem.

Przepis na pyszną rybkę

KONIEC

Ciasteczka
Ciasteczka

W celu poprawy działania strony korzystamy z ciasteczek. Zakładamy, że Ci to nie przeszkadza. Jeśli przeszkadza, opuść naszą stronę.

Więcej